V Nemecku sme finalizovali prvé výstupy projektu SoFarm

Na prelome mesiacov január a február sa členovia konzorcia projektu “SoFarm – Podpora sociálneho a inkluzívneho poľnohospodárstva“ stretli už na svojom štvrtom medzinárodnom pracovnom stretnutí v Nemecku. Konkrétne to bolo v mestečku Witzenhausen, kde na miestnej univezite sídli člen konzorcia zastupujúci Nemecko, nezisková organizácia PETRARCA – European Academy for Landscape Culture. Mimovládna organizácia sa zameriava na trvalo udržateľný rozvoj európskej kultúrnej krajiny. Osobitný dôraz sa kladie na ekologické a sociálne poľnohospodárstvo a využívanie pôdy. Pobočka PETRARCA vo Witzenhausene hostí Deutsche Arbeitsgemeinschaft Soziale Landwirtschaft DASoL, nemeckú organizáciu zastrešujúcu sociálne poľnohospodárstvo.

Cieľom tohto projektu je získavať a vymieňať si skúsenosti s rozvojom sociálnych fariem a motivovať farmárov k efektívnemu a udržateľnému zamestnávaniu sociálne slabších. Projekt reaguje na všeobecne nízke povedomie o sociálnych farmách a na situáciu, kedy sa tieto farmy nedokážu dlhodobo udržať. Zámerom je preto poskytnúť farmárom potrebné znalosti a zručnosti na vytváranie nových sociálnych fariem alebo na rozvoj existujúcich.

Po počiatočnom prieskume situácie v jednotlivých krajinách prostredníctvom workshopov a rozhovorov s odborníkmi sa partneri projektu zamerali na výstupy projektu. Dohodli sme sa na posledných úpravách Situačnej analýzy sociálneho poľnohospodárstva, ktoré budú čoskoro zverejnené na webovej stránke projektu (www.sofarmerasmus.eu) v anglickom jazyku aj v jazykoch partnerov projektu. V pokročilom štádiu je aj druhý výstup projektu – Prípadové štúdie vrátane jedinečných skúseností so sociálnym poľnohospodárstvom, za ktorého spracovanie zodpovedá naša organizácia. Zahájili sme práce na Vzdelávacích moduloch a začali sme pracovať aj na Microlearningových videách. 

Tradične ako pri každom medzinárodnom projektovom stretnutí sme jeden deň venovali návšteve sociálnej farmy. Tentoraz to bola farma Gut Sambach, ktorá integruje zdravotne postihnutých ľudí a pomáha im pri farmárskych aktivitách, vrátane práce s kravami, prasatami, v skleníkoch či na poli. Naviac vlastní certifikát Demeter, čiže hospodári v režime biodynamického poľnohospodárstva. Bola to opäť ďalšia výživná návšteva, ktorá určite obohatila vedomosti všetkých zúčastnených.

Ďalšie a záverečné projektové stretnutie je plánované na september 2024 v talianskom Bovine.

Ďalšie fotografie zo stretnutia si môžete pozrieť v albume na našom Facebooku.

Webová stránka projektu: https://sofarmerasmus.eu
Facebook: https://www.facebook.com/erasmus.sofarm.eu

Projekt je realizovaný v rámci programu Erasmus+,
v oblasti KA2 – Strategické partnerstvá vo vzdelávaní dospelých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »