Študenti o udržateľnej budúcnosti v Rumunsku

Počas dní od 23.10. až po 27.10. sme vďaka projektu „To a Sustainable Future with Green Steps“ mali šancu nielen obohatiť svoje vedomosti v oblasti environmentálnych problémov, ale aj zapojiť sa do mnohých aktivít, spoznať nových ľudí a taktiež krásy Rumunska. Tentokrát sme zahraničnú návštevu absolvovali ako zmiešaný tým, nakoľko sa jej okrem študentov Gymnázia P.J.Šafárika v Rožňave zúčastnil aj študent Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej v Košiciach.

V prvý deň sme boli vrelo privítaní našimi Rumunskými hostiteľmi zo strednej školy technickej “Lazar Edeleanu” v meste Navodari. Chleba so soľou, tradičný kroj, hudba a dobrá nálada nás uvítala hneď po vstupe do areálu školy. Po krátkom zoznamovaní a „ice-breaking“ aktivitách, sme sa autobusom presunuli až na kraj blízkeho mesta Konstanca, kde sme navštívili dva podniky. Prvou zastávkou bola továreň na výrobu potravín Dobrogea Grup. Tam sme sa zblízka pozreli na výrobu čerstvého chleba a chutných rumunských keksíkov. Po skončení prehliadky nás čakala hneď ďalšia, a to prehliadka podniku pre obnoviteľnú energiu Monsson Trading. Tu sme sa dozvedeli, aká môže byť práca s obnoviteľnými zdrojmi energie namáhavá, ale aj nebezpečná. Vycvičení tréneri nám ukázali, ako sa zachovať v krízových situáciách, ako napríklad v prípade, ak sa niekto zasekne na samom vrchu veternej turbíny. Na záver sme mali tú česť vidieť samotné krídla turbíny a taktiež aj solárne panely zblízka.

Na druhý deň boli prezentácie v plnom prúde. Na začiatok sme si vypočuli prezentáciu tureckého tímu o znečistení vody/pôdy a odlesňovaní. Za nimi nasledoval tím Rumunov, ktorí nám priblížili tému o faktoroch, ktoré zapríčiňujú znečistenie vzduchu. Tí si mimo toho pre nás pripravili aj video, ktoré zdôraznilo, ako sa ľudia podieľajú na znečistení nášho prostredia. Po krátkej prestávke sme sa presunuli na aktivitu dňa, ktorou bolo zostavenie plánu nášho vlastného „zeleného“ mestečka. Spoločnou prácou sa nám podarilo vytvoriť niekoľko plánov, ktoré zahrnuli všetko, čo je pre udržateľné mesto dôležité. Deň sme zakončili prehliadkou starého mesta Konstanca.

Tretí deň sme začali krátkou prehliadkou školy. Potom nadišiel čas Slovenska na odprezentovanie našej témy o obnoviteľných zdrojoch energie a recyklácii odpadu. Po úspešnej prezentácii sme si ozvláštnili deň aj zaujímavým experimentom, ktorý nám ukázal, ako získať energiu z citrónov. Samozrejme, aj v tento deň sme mali šancu využiť našu kreativitu a využiť materiály, ktoré by sa za iných okolností vyhodili, na niečo užitočné. Takto sa nám z obyčajných plechoviek podarilo vyrobiť mnoho unikátnych kvetináčov. 

V štvrtý deň kolo prezentácii ukončili Portugalci s témou o základných obnoviteľných zdrojoch a úspore energie. Následne bol čas zašpiniť si naše prsty, zaboriť ich do hliny a vyskúšať si záhradníčenie. V ten deň sa nám podarilo zasadiť nie len kvietky, ale aj rôzne bylinky. Tie ale potrebovali aj svoj vlastný domov. Preto sme zapojili aj naše stavebné schopnosti a spoločnou prácou sme pre nich postavili malý skleník. Za odmenu sme mali tú česť, prežiť tradičné rumunské popoludnie, ktoré bolo plné jedla, hudby a najmä dobrej nálady.

No a prišiel náš posledný deň strávený v Rumunsku. Vydali sme sa na našu záverečnú prehliadku recyklačného strediska Green Tech, kde sme sa priučili ako sa odpad recykluje a ako sa môže ďalej využiť. Po prehliadke nás už čakalo len odovzdanie certifikátov za úspešné zúčastnenie na projekte a nakoniec tá najhoršia časť- lúčenie. 

Tento projekt nám poskytol mnoho nových skúseností, za ktoré môžeme byť veľmi vďační.

Článok napísala Laura Uhrinová, študentka Gymnázia p. J. Šafárika v Rožňave.

Viac fotiek z podujatia si môžete pozrieť na našej Facebookovej stránke.

Projekt je realizovaný v rámci programu Erasmus+,
v oblasti KA2 – Malé partnerstvá v školskom vzdelávaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »