Dotácie, ktoré dostávajú malí farmári na Slovensku, neraz komplikujú ich náročnú situáciu a prácu na farmách. Aj o tom sa rozprávali farmári s poslancami parlamentu za stranu OĽANO počas májového stretnutia na pôde občianskeho združenia Dobrý pastier v Kláštore pod Znievom.
Účelom stretnutia bolo oboznámiť poslancov s činnosťou a problémami malých lokálnych fariem, ktoré sú zamerané na sociálnu prácu a zároveň navrhnúť legislatívne zmeny, ktoré by im uľahčili prácu. Stretnutia sa zúčastnil aj predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku – ASYF, Milan Jurky, a vedúci Pracovnej skupiny pre sociálne poľnohospodárstvo na Slovensku a predseda Druživa, o.z. ,Miloslav Kováč.
„Disponujeme príručkami, podľa ktorých sa máme riadiť a dodržiavať potravinovú bezpečnosť. Napriek tomu sme ostro sledovaní nezmyselnými požiadavkami úradníkov, neraz šikanovaní a často pokutovaní,“ konštatovali malí farmári, ktorí hovorili o konkrétnych príkladoch, kedy čelili šikanóznemu konaniu zo strany úradníkov.
Zaznel dokonca aj názor, že to, či farmár pokutu napokon dostane, záleží aj od samotného kontrolóra. Už len to nasvedčuje tomu, že kontrolný mechanizmus je nastavený nesprávne, často je samotnými kontrolórmi zneužiteľný a právna ochrana farmárov je tým pádom oslabená.
Mnohí malí farmári, ktorí dnes vyrábajú svoje lokálne produkty, potrebujú najmä zákonnú podporu, aby mohli zlegalizovať predovšetkým predaj z dvora. „Síce sa v našich legislatívnych podmienkach predaj z dvora schválil, stále nie sú dotiahnuté predpisy, aby sa na Slovensku mohol aj legálne vykonávať,“ skonštatoval agromanažér Tibor Papšo, podľa ktorého je skvelým príkladom aj susedné Poľsko. „Práve poľskou legislatívou by sme sa na Slovensku mohli inšpirovať,“ dodal.
“Prínos poľnohospodárskej činnosti v podobných sociálnych zariadeniach ako je OZ Dobrý pastier je značne nedocenený. NIe je to len šetrenie verejných financií produkciou potravín pre vlastných užívateľov služieb, ale môžu to byť naviac jednak vhodné formy terapie a rehabilitácie, ale aj pri predaji produkcie vhodný zdroj príjmov Pracovný výkon týchto užívateľov však nezodpovedá výkonom bežných pracovníkov v poľnohospodárstve. Preto bez systematickej podpory sa v ich rozvoji nedá počítať,” poznamenal Miloslav Kováč.
Zúčastnení poslanci dali farmárom prístup, že sa ich požiadavkami budú zaoberať a ich návrhy na zlepšenie kontrolného mechanizmu, podmienok pre sociálne farmy, či zlegalizovanie lokálnej produkcie na rodinných a malých farmách prednesú aj v parlamente.
Malým, rodinným, sociálnym farmárom by tak pomohlo lepšie nastavenie, aby sa namiesto hľadania vedľajších príjmov, vynútenej šedej ekonomike a prebujnenej administratíve, ktorá ich nadmerne zaťažuje, mohli venovať skôr produkcii a bezproblémovému chodu fariem, čím by viac prispeli k lokálnej produkcii v jednotlivých regiónoch.