Vilnius nás naštartoval

“Posilnenie postavenia dospelých pre udržateľnú budúcnosť” je názov projektu Erasmus + zameraného na vzdelávanie dospelých v oblasti environmentálnej výchovy a trvalej udržateľnosti. Jeho cieľom je poskytnúť pedagógom dospelých vedomosti a zručnosti na efektívne vyučovanie udržateľnosti  a environmentálnej výchovy.

Projekt má ambíciu prehĺbiť zručnosti a vedomosti pedagógov v tejto oblasti, začleniť koncepty udržateľnosti do vyučovania, podporovať výmenu osvedčených postupov a zvýšiť povedomie medzi dospelými študentmi. Konečným cieľom je posilniť spoluprácu a vytváranie sietí medzi pedagógmi dospelých a zároveň zlepšovanie vzdelávania o udržateľnosti pre udržateľnú budúcnosť. Do projektu sú zapojené organizácie z troch krajín – Centre for Sustainable Future z Írska, EduLActiva z Litvy a zo Slovenska naša organizácia, Druživa, ktorá je zároveň koordinátorom projektu.

14.10.2024 sa vo Vilniuse, hlavnom meste Litvy, uskutočnilo prvé stretnutie tzv. kick-off meeting všetkých troch organizácií. Hlavnými cieľmi pracovného stretnutia boli predstavenie partnerov a ujasnenie cieľov projektu, prediskutovanie očakávaných výstupov a výsledkov projektu, určenie termínov na realizáciu lokálnych a medzinárodných aktivít a definovanie zodpovedností partnerov a PR prezentácie. Očakávané ciele sa naplnili. Okrem stanovenia termínov lokálnych a medzinárodných aktivít a termínov výstupov načrtli partneri štruktúru a obsah jednotlivých programov udržateľnosti, dohodli sa na formách spolupráce, definovali zodpovednosti  a PR stratégie a v hlasovaní vybrali logo reprezentujúce hlavnú myšlienku a ciele projektu.

Okrem práce sme stihli spoznať aj Vilnius. Toto mesto nás uchvátilo svojou originálnou a jedinečnou atmosférou. Úzkym kľukatým stredovekým uličkám dominujú budovy z neskorších období, ktoré však dnes slúžia potrebám súčasnosti. Prepojenie minulosti s prítomnosťou cítiť na každom kroku, a nielen to, súčasné využitie budov je aj navonok oku lahodiace – každá budova, každý podnik nesie svoj vlastný, jedinečný rukopis.

Pôsobivé je kultúrne centrum, pôvodná väznica, v ktorej sú dodnes zamrežované okná a ostnaté drôty. Budova, kedysi priestor neslobody a prísnych pravidiel, je dnes naopak priestorom slobodného ducha, srdcom komunitného života, kam ľudia prichádzajú za kultúrou.

Takmer každé hlavné mesto má svoj hrad. Vilnius ich má rovno tri: Horný hrad (častejšie nazývaný Gediminasov hrad), Dolný hrad, ktorý sa nachádza na Hradnej horea Krivý hrad na dnešnej Hore troch krížov. Keďže Litva je prevažne rovinatá krajina, zdolanie týchto kopcov je nenáročné a stojí za to – hlavné mesto z ich vrcholkov je ako na dlani.

Zaujímavým miestom je mestská časť Užupis. Táto mestská časť, spojená so zvyškom mesta siedmimi mostami, bola kedysi obývaná židovským obyvateľstvom. Počas druhej svetovej vojne slúžila ako geto, po vojne ostala vyľudnená. Neskôr sa v tejto oblasti usadili umelci, ktorí vyhlásili svoju mestskú časť za republiku, ktorá má dokonca svoju ústavu. Medzi ústavné práva republiky Užupis patrí napríklad právo mlčať alebo právo vlastniť psa.

Stretnutie vo Vilniuse bolo pre nás veľmi podnetné. Nielen preto, lebo sa naplnili pracovné ciele, s ktorými sme doň išli, ale aj tým, že nám ukázalo, ako sa dá citlivo a pritom veľmi efektne a originálne prepájať staré s novým, ako sa vyprázdnenému obsahu dá dať obsah nový, častokrát celkom opačný, ako bol ten pôvodný. Je to živý príklad toho, ako sa dá posúvať vpred, ako uržať veci živé a zmysluplné. Skrátka a stručne –  udržateľnosť v praxi. Bolo to skvelé miesto na odštartovanie projektu, ktorý má za cieľ rozvíjať práve toto.

Projekt je realizovaný v rámci programu Erasmus+,
v oblasti KA2 – Strategické partnerstvá vo vzdelávaní dospelých.

Translate »