Obdobie 2019 – 2028 vyhlásené Desaťročím rodinného farmárčenia

V decembri minulého roku vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN obdobie rokov 2019 – 2028 Desaťročím rodinného farmárčenia (IYFF +10). Táto akcia má za cieľ zviditeľniť rodinné hospodárenie vo verejnom politickom sektore, sprostredkovane tak prispieť k zníženiu chudoby a hladu a tiež plniť dlhodobé ciele udržateľného rozvoja. Vyhlásenie Desaťročia rodinného farmárčenia naväzuje na úspešný projekt z roku 2014, ktorý OSN vyhlásila Medzinárodným rokom rodinných fariem.

Prehlásenie bolo podporené 104 štátmi a jednomyseľne schválené na Valnom zhromaždení OSN. Je teda jasné, že o túto tému je veľký záujem. Cieľom rezolúcie je podporiť a zviditeľniť význam rodinného hospodárenia v celosvetovom merítku a presvedčiť jednotlivé štáty k intenzívnej podpore a rozvoju novej priaznivejšej politiky voči rodinným farmám v jednotlivých krajinách a regiónoch sveta. Verejnosť si často ani neuvedomuje, nakoľko je tento spôsob pôdohospodárstva zásadný a určujúci pre kvalitu ich života. Činnosť rodinných fariem totiž predstavuje prínos nielen všeobecne pre krajinu a životné prostredie, ale tiež pre konečných zákazníkov, ktorí hľadajú kvalitné potraviny s lokálnym pôvodom.

Na prípravách desaťročného projektu IYFF +10 sa pracuje intenzívne už od roku 2008 a zapojené sú do nej mnoho svetových organizácií pre poľnohospodárstvo, potravinárstvo a ekonomiku. Celosvetové oficiálne zahájenie prebehne 1. januára 2019 a ako hlavný cieľ si OSN a IYFF +10 stanovili zásadne zlepšiť pozíciu a vnímanie malých farmárov verejnosťou a súvisiace politiky v danom štáte, a to i v najchudobnejších častiach sveta.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »