V dňoch 12. a 13. 12. 2017 navštívili gemerský región zástupkyne neziskovej organizácie EPIC. Počas prvého dňa sme spoločne navštívili tri miesta, kde by v budúcnosti mohla úspešne prebiehať realizácia sociálneho podnikania. V obci Slavec sme sa rozprávali so starostom obce o súčasnej situácii a rozvoji obce. Zástupcovia občianskeho združenia Otvor dvor nám predstavili iniciatívu Komunita Kláštor a ich víziu do budúcnosti a poslednou zastávkou bola Diecézna charita v Rožňave, kde majú tiež skvelý plán v oblasti sociálneho podnikania.
Naša hlavná spoločná aktivita sa uskutočnila na druhý deň v obci Muránska Dlhá Lúka. Nezisková organizácia EPIC v rámci implementácie projektu SOCENT SPAs zorganizovala v spolupráci občianskeho združenia Druživa „Pracovné raňajky na tému Sociálne poľnohospodárstvo“. Akcie sa zúčastnili hlavne zástupcovia organizácií z mimovládneho a verejného sektora na území regiónu Gemer. Podujatie svojím príspevkom zahájil predseda občianskeho združenia Druživa Miloslav Kováč, ktorý predstavil koncept sociálneho poľnohospodárstva a jeho situáciu na Slovensku. Po projekcii videa úspešného príkladu realizácie občianskym združením Svatobor, vytvoreného v rámci projektu Social Integration in Green, tiež predstavil príklady dobrej praxe v európsky krajinách. V nasledovnom príspevku prof. Ing. Magdaléna Lacko-Bartošová, CSc. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre predstavila tohto roku realizovaný projekt Sociálne poľnohospodárstvo v krajinách V4 a jeho výstupy, ktorými bola aj súčasná situácia realizácie projektov sociálneho poľnohospodárstva na Slovensku. Podujatie ukončila svojím príspevkom Marta Tóthová z neziskovej organizácie Oáza – nádej pre nový život, ktorá so sebou priniesla pre účastníkov niečo z ich produkcie. V úvode predstavila činnosť ich organizácie a v ďalšej časti sa zamerala na to, ako sa u nich podarilo poľnohospodársku činnosť rozbehnúť a ako s cieľovou skupinou pracujú. V závere prednášajúci ešte zodpovedali niekoľko tematických otázok. Keďže sa blížia vianočné sviatky, stretnutie nám obohatil dobrým slovom aj miestny pán farár. Sviatočný čas sme si tiež tradične uctili zjedením oplátky z Oázy s medom od pána starostu Muránskej Dlhej Lúky.
Z podujatia bolo zrejmé, že pojem „sociálne poľnohospodárstvo“ je aj pre zástupcov verejného sektora neznámy. Preto je do budúcna potrebné vynaložiť viac úsilia pre šírenie tejto myšlienky, nakoľko má veľký potenciál riešiť niekoľko problémov vidieka súčasne.