Multiplikačné podujatie vo Zvolene aj s našou prezentáciou

Multiplikačné podujatie zamerané na prezentáciu vzdelávacieho a tréningového materiálu projektu Erasmus KA2+ FEAL: multifunkčné poľnohospodárstvo pre udržateľnosť európskych poľnohospodárskych krajín a diskusiu s pozvanými prednášajúcimi odborníkmi sa uskutočnilo dňa 12. 4. 2019 v Slovenskej lesníckej a drevárskej knižnici Technickej univerzity vo Zvolene.

Projekt FEAL sa zameriava na vytvorenie vzdelávacieho systému pre mladých farmárov, mladých podnikateľov v poľnohospodárstve a rodinných poľnohospodárskych podnikateľských subjektov. Vysvetľuje implementáciu udržateľných / multifunkčných činností do farmárskej praxe a spojenie rozličných aktivít a záujmov farmárov a vidieckej spoločnosti s cieľom podporovať pozitívne vplyvy farmárskych činností na poľnohospodársku krajinu. Zahraniční partneri zástupcu Slovenska Technickej univerzity vo Zvolene sú zo Slovinska, Nemecka, Španielska a Talianska. Cieľom projektu bolo vytvorenie flexibilného elektronického vzdelávacieho systému založeného na online platforme – FEAL-EDUWEB-u, ktorý je dostupný na web stránke projektu www.cs.feal-future.org a prostredníctvom otvorených vzdelávacích zdrojov a Moodle. Poznatky, ktoré projekt prináša môžu byť implementované inými farmami a podnikmi s podobnými charakteristikami prostredia v inej európskej krajine. Celý vzdelávací a tréningový materiál je dostupný v 7 jazykoch (angličtina, francúzština, nemčina, slovenčina, slovinčina, španielčina, taliančina). Hlavné výstupy projektu sú:
Správa o aktuálnom stave výskumu a reálnej situácii fariem, ktoré praktizujú multifunkčné a udržateľné poľnohospodárstvo v rôznych typoch európskych poľnohospodárskych krajín;
Prípadové štúdie reprezentujúce úspešné príklady realizácií multifunkčného a udržateľného farmárstva v rozdielnych krajinných typoch a odlišných socio-ekonomických podmienkach;
Interaktívny elektronický atlas európskych poľnohospodárskych krajín.
Tréningové moduly sú akoby „srdcom“ vzdelávacieho materiálu. Prepájajú jednotlivé výstupy projektu a súčasne umožňujú testovanie nadobudnutých vedomostí;
Tréningový systémFEAL-EDUWEB predstavuje celý výučbový a tréningový materiál dostupný online, obsahuje všetky výstupy vytvorené počas projektu a je kompatibilný s úložiskami otvorených vzdelávacích zdrojov a s e-learningovými platformami (Moodle).

V tomto čase, keď sa projekt blíži k svojmu záveru, koordinátor projektu zorganizoval Multiplikačné podujatie, na ktorom dostala priestor aj naša organizácia s prezentáciou konceptu sociálneho poľnohospodárstva. Podujatia sa zúčastnilo viac ako 50 hostí a z nich dvaja boli z Českej republiky. Účastníci podujatia boli z rôznorodých oblastí, či verejnej a štátnej správy, samospráv, neziskových organizácií, malých a rodinných farmárov a podnikateľov, ale i z radov študentov stredných škôl a zo sektora vysokoškolského vzdelávania. Počas dopoludňajších prezentácií spolu s tou našou “Sociálne poľnohospodárstvo – potenciál multifunkčnosti malých fariem”, odzneli témy lokálneho odbytu produktov a trhu s pridanou hodnotou, ktorú poskytuje kvalitná poľnohospodárska krajina. Na druhej strane odzneli problémy spojené s vykonávaním právnych predpisov, ktoré obmedzujú ekonomické aktivity malých a rodinných farmárov na slovenskom vidieku. Popoludní prednášajúci priniesli pozitívne svetlo do problematiky a odprezentovali prípadové štúdie úspešných realizácií environmentálnej výchovy na farmách ako aj zapojenia verejnosti do starostlivosti o ovocné sady, zeleň, verejné priestranstvá a poľnohospodársku krajinu.

neboli nájdené žiadne obrázky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »