Boli sme na najstaršej mestskej farme vo Veľkej Británii

Ak sú londýnske parky pľúcami mesta, farmy a záhrady sú jeho srdcom. Skryté v zadných uličkách, zanedbaných pozemkoch a na nepoužívaných rohoch mesta, mimo ruchu mesta a každodenného zhonu je sieť vzácnych zelených priestorov. V Londýne je 16 mestských fariem a stovky komunitných záhrad a pestovateľských lokalít. Takmer bez výnimky sú to nezávislé dobročinné organizácie, ktoré založili dobrovoľníci, a ktoré si cenia miestne komunity. Londýn má najväčšiu koncentráciu mestských / sociálnych fariem a komunitných záhrad spomedzi všetkých britských miest, takže tu existuje množstvo miest pre návštevy, dobrovoľnícku činnosť alebo inú podporu. Londýnska sieť fariem a záhrad ponúka služby pre podniky, školy a zdravotnícke zariadenia; firemné dobrovoľníctvo, prenájom priestorov, záhradnú architektúru, workshopy, jasle, školské kluby, sociálne farmy, mobilné farmy a mnoho ďalšieho. My sme sa boli na jednu takúto mestskú farmu pozrieť, a to nie na hocijakú, ale hneď na tú najstaršiu.

Kentish Town City Farm (http://ktcityfarm.org.uk/) vznikla v roku 1972 a stala sa prvou mestskou farmou, ktorá bola založená vo Veľkej Británii. Farma vznikla na základe inklúzie a participácie miestnej komunity, ktorá je dodnes v centre ich hodnôt. Je to komunitný spolok, ktorý pomáha ľuďom v meste spájať sa so zvieratami, prírodou a životným prostredím. Farma sa nachádza vedľa dvoch železničných tratí v londýnskom obvode Camden a má rozlohu približne 1,8 ha. Chovajú tu ovce, kozy, kačice, kurčatá, husi, tri kone, dvoch oslov, dve ošípané a kravu. K dispozícii majú pasienky, jazdeckú arénu, komunitné záhrady a jazierko pre voľne žijúce zvieratá.

Školám poskytujú rozsiahly vzdelávací program; terapeutické jazdenie pre ľudí so špeciálnymi potrebami; pracovné príležitosti pre mladých ľudí a činnosti súvisiace s poľnohospodárstvom pre miestne deti a rodiny. Táto práca je podporovaná londýnskou štvrťou Camden a „City of London Corporation’s charity City Bridge Trust“. Okrem toho majú živé jadro dobrovoľníkov, ktorí podporujú personál v každodennom chode farmy a organizujú sezónne fundraisingové podujatia. Mladí ľudia od 8 do 16 rokov podporujú poľnohospodárske aktivity prostredníctvom obľúbeného Klubu mladých farmárov.

Hlavná hospodárska budova poskytuje zázemie pre návštevy škôl, aktivity pre deti a osoby vo veku 60 rokov a viac. V poľnohospodárskej kuchyni sa rodiny môžu naučiť variť s použitím čerstvých surovín z tunajších komunálnych záhrad. Záhrady poskytujú deťom príležitosť dozvedieť sa o pestovaní potravín a organizujú tiež miestne spoločenské skupiny a projekty terapeutického záhradníctva. Poskytujú vybavenie pre návštevy firemných tímov, hosťovanie večerných akcií a detských osláv. Vnútorné i vonkajšie priestory farmy sú k dispozícii na prenájom po celý rok.

Do našich končín už tiež dobehla doba, keď mnoho detí v mestách nemá kontakt s prírodou a nevedia odkiaľ pochádzajú ich každodenné potraviny. Preto sa budeme snažiť hľadať cesty, aby aj na Slovensku mohli takéto miesta vznikať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »