Hostili sme pracovný tím projektu SoFarm

Koncom mesiaca marec sme u nás v Rožňave privítali našich partnerov projektu “SOFARM – podpora sociálneho a inkluzívneho poľnohospodárstva” z Nemecka, Talianska, Poľska a Českej republiky. Stretnutie sa uskutočnilo v Kultúrno-kreatívnom centre Kláštor, na ktorého obnove sa podieľali aj členovia nášho tímu.


Na stretnutí sme prebrali momentálny stav a ďalší postup v realizácii projektu. Cieľom stretnutia bolo diskutovať a koordinovať ďalší postup. Podrobne sme analyzovali nasledujúcu časť projektu – prípadové štúdie. Jeden deň sme venovali návšteve farmy, pretože nás zaujímajú nové príbehy a zážitky z oblasti sociálneho poľnohospodárstva nielen na papieri.

Jeden deň sme venovali návšteve Oáza – nádej pre nový život, n.o., kde sme si pozreli ako sa im darí v aktivitách sociálneho poľnohospodárstva.

Oáza – nádej pre nový život, n.o. vznikla v roku 2005 pri Košiciach v časti Bernátovce v prostredí pripomínajúcom smetisko, z ktorého postupne svojpomocne vybudovali záhradu. Oázu tvorí hlavná budova, hangáre – nocľaháreň pre bezdomovcov, domčeky, ktoré si svojpomocne postavili, rozsiahle skleníky kde pestujú zeleninu a ovocie, psí útulok, zvieratá (ošípané, kravy, kozy, zajace, pávy, sliepky, mačky). Užívateľmi služieb Oázy sú ľudia z okraja spoločnosti, vozičkári, dôchodcovia, matky s deťmi, drogovo a alkoholovo závislí, ležiaci… Výmenou za 4 hodinovú prácu denne im ponúkajú pravidelnú stravu a pokiaľ to odmietnu, idú cez deň do mesta a vracajú sa znova na noc. Klienti prichádzajú buď sami, alebo ich posielajú z nemocnice či domovov dôchodcov, no pravidelne sa členovia Oázy vyberajú do ulíc mesta, kde ich vyhľadajú a ponúknu im pomoc. Okrem pracovnej terapie spojenej so starostlivosťou o zvieratá a pestovanie zeleniny pracujú s hudobnou terapiou, keďže v Oáze založili hudobnú skupinu, s ktorou chodia robiť prednášky, no pridať sa môžu aj do bežeckého klubu, s ktorým chodia na súťaže. Pravidelne robia aj terapeutické sedenia, kde sa v skupinách rozprávajú. V rámci Oázy založili sociálny podnik Integra, ktorým ponúkajú stavebné externé služby a sami zamestnávajú okolo 7 ľudí, ktorí zabezpečujú chod organizácie. Práca je pre nich liekom a za najdôležitejšie pokladajú, aby sa títo ľudia mohli začleniť do bežného spoločenského života.

Ďalšie fotografie zo stretnutia si môžete pozrieť v albume na našom Facebooku.


Webová stránka projektu: https://sofarmerasmus.eu
Facebook: https://www.facebook.com/erasmus.sofarm.eu

 

Projekt je realizovaný v rámci programu Erasmus+,
v oblasti KA2 – Strategické partnerstvá vo vzdelávaní dospelých.

1 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »