Druhé medzinárodné stretnutie projektu Eco-Social Farming sa konalo v Nemecku

V rámci projektu “Eco-Social Farming” sme v októbri navštívili mesto Witzenhausen zasadené do údolia Werra, jednej z najväčších a najstarších oblastí pestovania čerešní v Nemecku. Atraktívne staré mesto s cennými budovami je dokladom stredovekej kultúry a architektúry. V najmenšom univerzitnom meste v Nemecku sídli Univerzita Kassel s Katedrou ekologického poľnohospodárstva, prvá svojho druhu v Európe. Práve tu má sídlo náš nemecký partner v projekte Európska akadémia pre kultúru krajiny Petrarca.

Tu sme pokračovali v práci, ktorou chceme získať komplexný obraz toho, čo je možné urobiť v boji proti klimatickým zmenám, pri zlepšovaní environmentálnych aspektov sociálneho blahobytu a posilňovaní sociálnych prvkov v poľnohospodárstve z lokálnej perspektívy v rámci sociálnych fariem. Navštívili sme tiež farmu Fleckenbühl v obci Cölber, ktorú prevádzkuje neziskové združenie Fleckenbühler. Je to komunitná a svojpomocná organizácia ľudí s problémami závislosti, ktorí chcú žiť bez drog, alkoholu, tabaku a používania násilia. Vyrábajú prvotriedne produkty Demeter a každý rok začleňujú viac ako 20 ľudí z Fleckenbühler do zmysluplného, zdravého a abstinenčného života. Viac ako stovka mužov i žien tu hnojí polia s rozlohou okolo 260 hektárov, zbiera čili, vyrába syr a dojí kravy. Spoločné bývanie a práca na farme ústi do radikálnej formy svojpomoci. Neexistujú tu žiadni terapeuti, lekári ani sociálni pracovníci. Na rozdiel od iných zariadení farma nie je o intenzívnej starostlivosti o seba. Ľudia, ktorí tu žijú a pracujú, sa snažia opäť stať súčasťou komunity – bez drog.

Ľudia, ktorí dlhodobo žijú v komunite, na základe vlastných skúseností a vystupovaním ako vzory pomáhajú nováčikom zbaviť sa závislosti, rozvíjať komunitné zručnosti, dosiahnuť stabilitu, sociálnu a profesionálnu kompetenciu a tým osamostatniť sa. Tento svojpomocný prístup predpokladá, že tí, ktorí potrebujú pomoc, sú schopní samostatne získať zručnosti a vedomosti potrebné na to, aby viedli spokojný život, čo znamená, že problémy so závislosťou sa budú s väčšou pravdepodobnosťou považovať za deficity učenia, zručností alebo prispôsobovania. Predpokladom zotrvania v tejto komunite je preto aktívna, dobrovoľná účasť na riešení svojich problémov. V počiatočnej fáze absolvujú noví prichádzajúci základný výcvik („boot camp“, obyvatelia sa identifikujú podľa vhodného oblečenia) v trvaní troch mesiacov. Počas tejto doby pracujú v domácnosti, spoznávajú organizáciu, absolvujú stáže v pracovných oblastiach a precvičujú si dennú štruktúru. Potom sa presťahujú do niektorého z účelových prevádzok (poľnohospodárska prevádzka Demeter s pekárňou, mäsiarstvom, bufetom, predajňami a sťahovacími firmami) alebo do pracovných priestorov v dome (práčovňa, kuchyňa, stavebné služby, administratíva).

Mlieko ich holštajnských kráv sa spracováva na bio syr vo farmárskej syrárni a prebytok putuje do farmárskej mliekarne Upland. Okrem lahodného syra vyrábajú aj bio med, bio múku, z ktorej pečú chlieb a predávajú ich vo svojom farmárskom obchode a čerstvé surové mlieko je k dispozícii aj v mliečnom automate. Biodynamické pestovanie praktizujú už viac ako 30 rokov. V rámci poľnohospodárstva Fleckenbühler aj mimo neho sa s nadšením venujú ochrane životného prostredia a prírody. Osem biotopov pozostávajúcich zo sadov, mnohých kilometrov živých plotov, jazierok a jazierok je udržiavaných a neustále prispôsobovaných súčasnému stavu poznania. Výsledná rozmanitosť biotopov je jedinečná. Nízka populácia zvierat 0,5 dobytčej jednotky na hektár zabezpečuje vyváženú bilanciu CO2 v pomere zviera/plocha. Komplexné striedanie plodín trvá sedem rokov a pozostáva z viac ako 10 plodín. Zmiešané plodiny, agrolesnícke plodiny, pásy kvetov a voľne rastúce trvalky dopĺňajú ekologickú udržateľnosť poľnohospodárstva.

Ďalšie fotografie zo stretnutia si môžete pozrieť v albume na našom Facebooku.


Projekt je realizovaný v rámci programu Erasmus+,
v oblasti KA2 – Strategické partnerstvá vo vzdelávaní dospelých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »