Čert nikdy nespí: Petícia za prísnu reguláciu a označovanie nových GMO!

Čert nikdy nespí a medzitým čo u nás čakáme na zákaz pôvodných GMO plodín, korporátny biotechnologický priemysel prichádza s novinkou a inou nekalou taktikou. Pomocou citlivejších nových genómových techník (NGT) vyvíjajú GMO novej generácie,  sa opovažujú bezškrupulózne tvrdiť, že sú tak bezpečné, že nemusia byť regulované súčasnou EÚ legislatívou o GMO. Ich tlak a lobbing za vymanenie nových GMO z legislatívy je úmerný ich hladu po zisku, ktorý im zaručujú vlastnícke práva na nimi produkované GMO osivá. Ideálne riešenie pre nich je, aby sa nové GMO vôbec nepovažovali za GMO a zaobchádzalo sa s nimi bez regulácií ako s konvenčne šlachtenými osivami, čím by sa dostali bez hodnotenia rizík nekontrolovateľne, masovo a nezvratne na naše polia. Poľnohospodár a spotrebiteľ by stratil právo na výber a vôbec by nevedel, čo pestuje, používa a konzumuje. Štát by stratil možnosť zakázať ich pestovanie. Opäť sa uvádzajú nepodložené tvrdenia o ich bezpečnosti a o špekulatívnych prínosoch pre udržateľnosť, zníženie množstva pesticídov a klímu. Pritom vo vývoji sú už teraz pesticídové nové GMO plodiny a NGT už teraz vykazujú množstvo problémov a nepresností.

Je podstatné, aby aj nové GMO spadali pod bezpečnostné pravidlá zakotvené v súčasnej GMO legislatíve, ktorá nesmie byť v prospech nových GMO ani len oslabovaná. Pracujú na tom roky rôzne organizácie a mnoho štátov už je proti deregulácii nových GMO, no stále nie väčšina. V mnohých krajinách EÚ sa preto spúšťa medzinárodná petícia „Udržujte prísnu reguláciu a označovanie nových GMO!“, čo je ďalší krok k
preklopeniu misiek váh.
Petícia sa spúšťa aj na Slovensku a bude odovzdaná našim národným orgánom a spoločne všetky podpisy z celej EÚ budú odovzdané európskym rozhodovacím orgánom.

Jej plné znenie a možnosť podpísať nájdete na TU.

Hlavná požiadavka znie: Naliehavo Vás žiadame o zaujatie rozhodného stanoviska proti akýmkoľvek pokusom vylúčiť nové GMO z platných právnych predpisov EÚ o GMO a aby ste presadzovali povinné kontroly bezpečnosti, transparentnosť a označovanie všetkých GMO s cieľom zaručiť bezpečnosť našich potravín, ako aj chrániť prírodu, životné prostredie a našu slobodu výberu.

Nehľadajme cestu technológií, ktorá nás vzďaľuje od prírody!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »