Zúčastnili sme sa workshopu “PRÍLEŽITOSTI INKLÚZIE RÓMOV V RÁMCI ZELENEJ EKONOMIKY NA SLOVENSKU”

Akcia sa konala 15. augusta 2017 v Košiciach a realizovala ju organizácia ETP Slovensko. Program tvorili následovné príspevky:

Anders StØlan, INTERNATIONAL DEVELOPMENT NORWAY ASSOCCIATION – ÚVOD

Štefan Straka, ZDRUŽENIE SVATOBOR – ČINNOSŤ EKOCENTRA

Carol Tissot, INTERNATIONAL DEVELOPMENT NORWAY ASSOCCIATION – PRÍKLADY NAJLEPŠEJ PRAXE INKLÚZIE RÓMOV V RÁMCI ZELENEJ EKONOMIKY V EURÓPE

Jana Lukáčová, INTERNATIONAL DEVELOPMENT NORWAY ASSOCCIATION – VÝCHODISKOVÁ SITUÁCIA – ROZVOJ ZAMESTNANOSTI RÓMOV V RÁMCI ZELENEJ EKONOMIKY V SR

Ladislav Bartók, PRO TORNENSIS – ROZVOJ MIESTNEHO HOSPODÁRSTVA

Marek Rákoš, OBEC RASLAVICE – MOŽNOSTI SOCIO-EKONOMICKÝCH AKTIVÍT OBCE

Vladimír Ledecký, OBEC SPIŠSKÝ HRHOV – V SPIŠSKOM HRHOVE TO ROBÍME TAKTO

Ivan Kovalčík, KOŠAKT – LESY – PRÍLEŽITOSŤ PRE SOCIÁLNE ZNEVÝHODNENÝCH

Slávka Mačáková, ETP SLOVENSKO – PREDPOKLADY PRE ZVÝŠENIE SEBESTAČNOSTI RÓMOV

Miro Pollák, ETP SLOVENSKO – ZELENÁ EKONOMIKA – PRÍLEŽITOSTI PRE ZAMESTNANOSŤ RÓMOV? – OTVORENÁ DISKUSIA

Workshop bol súčasťou projektu “Inklúzia Rómov v rámci zeleného podnikania a tvorby zelených pracovných miest”, ktorým sa International Development Norway Association  (IDNA) v spolupráci ETP Slovensko usilovali prispieť k podpore trvalo-udržateľnej ekonomiky, ako aj podpore marginalizovaných rómskych komunít. Pracovný workshop, na ktorom sa zúčastnila asi dvadsiatka odborníkov z verejnej správy, samosprávy a neziskových organizácií mala za cieľ hľadať odporúčania a návrhy, ktoré prispejú k začleňovaniu Rómov, znižovaniu ich nezamestnanosti zameraním sa na ekologické inovácie v podnikaní, samostatnej zárobkovej činnosti a vytváraním nových ekologických pracovných miest. Podujatie sa uskutočnilo vďaka podpore z Bilaterálneho fondu Nórskych grantov na Slovensku. Ako vyplynulo z vystúpení, táto cesta je žiaduca a prináša nové pracovné príležitosti aj ľuďom s nízkou kvalifikáciou. Zelená ekonomika by mohla mať výrazný pozitívny vplyv na vytváranie nových pracovných miest aj pre skupiny obyvateľov s nízkou alebo veľmi nízkou kvalifikáciou, avšak Slovensko nemá zatiaľ vypracovanú ucelenú koncepciu rozvoja tohto odvetvia. Pritom Európsky environmentálny výbor odhadol, že do roku 2030 by potenciálne mohlo v odpadovom hospodárstve  (logistika, opravy, predaj a recyklácia) vzniknúť až 860 000 nových pracovných miest na plný úväzok. Ak by sa tento ambiciózny scenár podarilo naplniť redukciou odpadu z potravín, opätovným využívaním textílií, nábytku a recykláciou, tak by sa do roku 2030 vypustilo do európskeho ovzdušia o 425 miliónov ton emisií COmenej a ušetrilo by sa takmer 61 miliónov litrov vody. Pre Slovensko by to odhadom mohlo znamenať vytvorenie cca 10 000 pracovných miest a ušetrenie nášho vzduchu od 5 miliónov ton emisií CO2 a úsporu 0,6 miliónov litrov vody.

Sumárna správa z projektu Inklúzia Rómov v rámci zeleného podnikania a tvorby zelených pracovných miest.

Správa s príkladmi najlepšej praxe v Európe (v anglickom jazyku).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »