Vo štvrtok 17. októbra 2024 sa v priestoroch Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre uskutočnila konferencia AGASI 2024 – Poľnohospodárstvo ako aktér sociálnej inklúzie. Podujatie prinieslo na stôl diskusiu o spojení poľnohospodárstva so sociálnou inklúziou a vytvorilo platformu pre odborníkov z akademickej sféry, politikov, farmárov a neziskové organizácie.
Úvodné príhovory
Konferenciu otvoril prorektor SPU Drahoslav Lančarič, ktorý privítal účastníkov a vyzdvihol dôležitosť témy sociálneho poľnohospodárstva v súčasnom slovenskom prostredí. Kristína Gendová Ruzsíková zo Stálej misie SR pri OECD predstavila aktivity OECD a upozornila, že od júla 2024 sú všetky výstupy a publikácie OECD dostupné online zdarma. Táto iniciatíva otvára nové možnosti pre odborné aj študijné využitie. V úvodnej časti konferencie vystúpil aj Miloš Rybár, starosta obce Bánov, ktorý hovoril o skúsenostiach obce s projektom co-dizajnu. V rámci medzinárodného projektu študenti SPU analyzovali rozvojové materiály obce a predložili návrhy na jej zlepšenie. Starosta uviedol, že aspoň päť z predložených nápadov plánujú v obci zrealizovať v období rokov 2025 – 2030.
Panel 1: Eko-sociálne poľnohospodárstvo
Prvý panel, venovaný eko-sociálnemu poľnohospodárstvu, predstavil odborníkov a praktické skúsenosti z rôznych oblastí. Diskusiu moderoval Miloslav Kováč (Druživa, o.z.), ktorý v úvode oboznámil prítomných s aktivitami a výstupmi práve končiaceho projektu “Eco-Social farming”. Debata sa dotkla regeneratívneho poľnohospodárstva, vzťahu k pôde už od detstva a podpory sociálnych iniciatív na farmách. Jan Moudrý (Jihočeská univerzita) poukázal na to, že v Českej republike sa sociálnemu poľnohospodárstvu darí predovšetkým na malých farmách. Milan Jurky (Myncova farma) zdieľal svoje skúsenosti s organizovaním podujatí pre deti a Lucia Baľák (OZ PedaVita) vyjadrila potrebu silnejšej agrárnej politiky na Slovensku, ktorá by podporovala sociálny rozmer poľnohospodárstva. Diskutujúci sa dotkli aj problematiky vyčerpávania pôdy a potreby medzirezortnej spolupráce. Tento panel bol do programu zaradený ako aktivita projektu Eco-Social Farming venovaný eko-sociálnemu poľnohospodárstvu.
Panel 2: Financovanie sociálneho poľnohospodárstva na Slovensku
Druhý panel sa zaoberal praktickými otázkami financovania. Moderátor Milan Vaňo (MPSVR SR) viedol diskusiu o dostupnosti financií, najmä o pomoci de minimis, financovaní cez MAS, PPA a o úverových nástrojoch pre farmárov. Tomáš Chovanec (Asociace sociálního zemědělství) zdôraznil potrebu podnikateľského poradenstva pre farmárov. Lucia Bárdošová (MPSVR SR) navrhla zvýhodnenie sociálnych podnikov v rámci SP SPP bodovým systémom. Stanislav Plevák zo Slovenskej sporiteľne predstavil produkty rizikového kapitálu, ako je Seed Starter, ktoré môžu pomôcť farmárom pri rozbiehaní podnikania. Panelisti sa zhodli, že je potrebné zahrnúť do diskusie aj zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva SR.
Panel 3: Sociálne služby a sociálna práca
Tretí panel, moderovaný Dankou Moravčíkovou (SPU), priniesol širokú diskusiu o sociálnych službách, ako sú canisterapia, hypoterapia, záhradná terapia či agroturistika pre nízkopríjmové rodiny. Panel ukázal, že sociálne poľnohospodárstvo môže podporiť nielen zraniteľné skupiny, ale aj rozvoj komunitného života na vidieku.
Panel 4: Sociálne a zelené verejné obstarávanie
Posledný panel sa venoval problematike verejného obstarávania. Diskutovalo sa o tom, že najnižšia cena by nemala byť jediným kritériom pri výbere dodávateľov. Viktor Moravec, zástupca mesta Nitra, uviedol, že až 80 % verejného obstarávania na mestskom úrade sa týka stavebných prác, kde je potrebné zohľadňovať aj kvalitu a skúsenosti dodávateľov. Martin Kutálek (Agro-sociálny podnik Tajná) predstavil svoje skúsenosti s výrobou biomuštov a vyzdvihol dôležitosť spravodlivej ceny vo verejnom obstarávaní.
Záver konferencie
Počas konferencie prebehli viaceré networkingové stretnutia, ktoré spojili zástupcov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstva pôdohospodárstva SR a ďalších inštitúcií. AGASI 2024 zdôraznila potenciál sociálneho poľnohospodárstva ako nástroja na zlepšenie sociálneho prostredia a rozvoja vidieka. Účastníci konferencie odchádzali s jasnou víziou a odhodlaním ďalej rozvíjať tento koncept, ktorý spája starostlivosť o pôdu so starostlivosťou o ľudí.
Ďalšie fotografie z podujatia si môžete pozrieť v albume na našej FB stránke.