Porto nie je mesto, Porto je pocit

Environmentálne vzdelávanie tvorí časť smerovania nášho občianskeho združenia a v čase klimatických zmien ho pokladáme za priam nevyhnutné pre každého. Aj to je dôvod prečo sme sa zapojili do projektu podporeného programom Erasmus+ s názvom „To a Sustainable Future with Green Steps“ (K udržateľnej budúcnosti zelenými krokmi), v ktorom spolupracujeme s krajinami Turecka, Portugalska a Rumunska. Cieľom tohto projektu zameraného na študentov je najmä zvýšiť informovanosť o klimatických zmenách a globálnom otepľovaní, nachádzať riešenia k zmierňovaniu negatívnych dopadov na klímu a vzájomne sa inšpirovať na ceste k udržateľnému životnému štýlu.

Po prvej návšteve školy v tureckom hlavnom meste Ankara sme sa tentokrát vydali k Atlantickému oceánu, do druhého najväčšieho mesta v Portugalsku, Porta. Sme veľmi radi, že sme do tohto projektu prizvali na spoluprácu študentov Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave, ktorí pristúpili k svojím povinnostiam opäť zodpovedne a aktívne sa zapájali do spoločných aktivít. Vysokou úrovňou svojej angličtiny nemali problém komunikovať a nadväzovať priateľstvá, ktoré celkom určite pretrvajú aj po skončení projektu.

Agrupamento de Escolas de Águas Santas je spojená základná a stredná škola s počtom študentov prekračujúcich 2000, ktorá nás hosťovala po celý týždeň. Spolu s neziskovou organizáciou GeoClube Associação Juvenil, nás privítali spoločne v prvý deň prehliadkou školy. Keďže tragická udalosť silného zemetrasenia zasiahla jednu z krajín našich partnerov – Turecko, študenti pripravili pri vstupe do školy plagáty na vyjadrenie podpory ako gesto súcitu s touto smutnou udalosťou. Každodenný program prebiehal v priestoroch knižnice školy, kde študenti nadviazali mnoho kontaktov aj s miestnymi školákmi. Hneď na úvod mali naši študenti informačnú prezentáciu o Slovensku, Rožňave, gymnáziu, i o našom občianskom združení Druživa a v druhej časti prezentácie sa venovali téme Klimatických zmien odbornejšie. Každá krajina počas týždňa podobne ako my prezentovala svoju krajinu (niektorí dokonca priniesli na ochutnanie aj doma napečené tradičné špeciality), a taktiež mala pripravený blok na odbornú tému. Turecko sa venovalo téme Chemikálií užívaných v bežnom živote a postupom na výrobu prírodných eko-výrobkov, ktoré neničia životné prostredie a rumunskí partneri mapovali tému tzv. Zelených profesií, ku ktorej vytvorili tri videá z rozhovorov s ľuďmi z tejto oblasti.

Priestor knižnice spojenej s počítačovou miestnosťou sme využívali pri práci v zmiešaných skupinách napríklad pri tvorbe novinového článku, pri úlohe hľadania potenciálnych riešení klimatických zmien či pri mapovaní najväčších katastrof každej krajiny za posledné dva roky. Kreatívnou aktivitou bola tvorba plagátu a loga na tému zelenej budúcnosti, v ktorej sa študenti prejavili aj výtvarne.

Program každého dňa bol vypĺňaný interaktívnymi kvízmi prostredníctvom kvízových aplikácií. No samozrejme, program nebol len vzdelávací a tak sme sa zabavili aj pri tancovaní a pantomíme na portugalské piesne spolu aj so zdravotne znevýhodnenými žiakmi v rámci sociálnej inklúzie. Taktiež si pre nás portugalský hostia pripravili bohatý kultúrny program, a to koncert školského hudobného krúžku, hudobný prednes básne José Gomesa Ferreiru a keďže sme sa tam ocitli presne na Valentína, tak sme zažili aj čítanie milostnej poézie samotných učiteľov v zborovni školy. Aby to nebolo iba o škole, navštívili sme aj miestny úrad Junta de Freguesia de Águas Santas a v posledný deň aj recyklačnú fabriku LIPOR, kde nás previedli priamo procesom separovania odpadu a následnej recyklácie v hale.

 

Mali sme to šťastie, že na škole funguje krúžok turistických sprievodcov a tak sme sa v jedno slnečné popoludnie všetci spoločne vybrali spoznávať toto mesto zblízka aj s pomocou modernej interaktívnej aplikácie zameranej na historické pamiatky. Mestom preteká mohutná rieka Douro a prechádzať sa ponad ňu po ikonickom kovovom moste Ponte Luís I. bolo pre nás silným zážitkom! Nevynechali sme ani výlet k oceánu, ktorý nám doprial pár nečakaných vĺn do topánok J, no aj silných okamihov v kontakte s jeho silou.

Ďakujeme organizátorom za pomoc s dopravou, vybavenie nezabudnuteľných školských obedov, bohatý program obohatený portugalskou kultúrou, za organizáciu celého týždňa a ochotný prístup. A my sa už tešíme a pripravujeme na najbližšie stretnutie u nás – v Rožňave.

Porto, mesto krásnych mostov, dych berúcich výhľadov, mozaikových kachličiek, korku, morských plodov a portského vína, ďakujeme, že sme mohli byť s tebou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »