Hostili sme zahraničných študentov

7. až 12. mája navštívili naše mesto stredoškolskí študenti z Turecka, Rumunska a Portugalska. Návšteva sa uskutočnila v rámci projektu “To a Sustainable Future with Green Steps” venujúceho sa klimatickým zmenám a podporeného z programu Erasmus+. Hosťujúcim partnerom zastupujúcim Slovensko v projekte bolo občianske združenie Druživa spoločne s Gymnáziom P. J. Šafárika.

V prvý deň po tradičnom privítaní chlebom a soľou v tradičnom kroji sme začali s aktivitami, aby sa študenti navzájom spoznali. Po prezentácii o Slovensku, Rožňave a našej školy Gymnázia P. J. Šafárika nám rumunský tím interaktívnym spôsobom predstavil tému Udržateľný textil, pričom aktivita sa skončila hrou Kahoot. Ďalšou aktivitou bola výroba oblečenia z recyklovateľných materiálov, ako napríklad papier, plast a staré kusy látky. Tieto módne kúsky sme odprezentovali formou módnej prehliadky, ktorá nás všetkých pobavila. Deň sme ukončili prehliadkou mesta Rožňava a predstavením jej historických pamiatok. Nesmel však chýbať ani výstup na Strážnu vežu, z ktorej sme mohli vidieť krásny výhľad na Rožňavu a jej okolie.


Na druhý deň sme sa vybrali do obce Brdárka, kde sme sa na workshope organizovanom občianskym združením Alter Natíva dozvedeli o permakultúre, jej vzniku a význame. Pozreli sme si ich prírodnú ukážkovú záhradu a tiež okolie s čerešňovými sadmi. Na obed sme si pochutnali na tradičnom guláši, ktorý sa líšil tým, že bol zo sóje. Neskôr sme sa stretli so staviteľom, ktorý nám ukázal jeho ekologický dom zo slamy, ktorý stavia v tejto dedine a porozprával nám o výhodách takýchto stavieb.


Tretí deň sa začal prehliadkou školy Gymnázia P. J. Śafarika, po ktorej nasledovala prezentácia Turecka “Udržateľné potraviny / Ako čítať etikety potravín”, potom prezentácia Slovenska “Potraviny s nulovým počtom kilometrov”, a po oboch prezentáciách nasledovali hry Kahoot. Ďalšou zaujímavou aktivitou bol workshop prípravy jedla zo zvyškov, kde sme boli rozdelení do tímov a spolu pripravovali recepty, ktoré sme nahrali do online kuchárskej knihy a následne ich aj odprezentovali.


Štvrtý deň sa začal skvelou prezentáciou portugalského tímu o ich krajine a vypočuli sme si aj tradičný spev od jednej zo žiačok. Ich ďalšia prezentácia bola na tému Ekologické poľnohospodárstvo je zdravé, k čomu mali pripravenú aj zaujímavú aktivitu. Tento deň pokračoval výletom pod Kalváriu, kde Druživa buduje environmentálny vzdelávací areál, v ktorom sme navštívili “Rožňavské ovečky”, ktoré taktiež slúžia na “kosenie” verejných zelených plôch v meste. Videli sme aj akým spôsobom sa bude získavať med, vyrábať vosk zo včelích plástov, a ako tu žijú včely v úľoch. Neskôr sme išli na Kalváriu a deň sme ukončili praktickou aktivitou v komunitnej záhrade „Rožňavská zelená terasa“: naučili sme sa kompostovať a čo smieme a čo nesmieme dávať do kompostu, aby spĺňal svoju úlohu.


Na piaty deň sme my, žiaci z gymnázia, odprezentovali príspevok na tému Zelené domy, aké môžu byť a ich výhody. Samozrejme nechýbala ani aktivita, ktorej téma bola: Čo patrí a nepatrí do zelených domov?
Pred slávnostným odovzdávaním certifikátov sme vytvorili tématické meméčka, na ktorých sme sa všetci zasmiali a vrhli sme sa na fotenie. Posledné chvíle sme si užili naplno, či už to bolo na káve alebo kofole s ostatnými.


Článok napísala Ema Bagáčová, študentka Gymnázia p. J. Šafárika v Rožňave.

Viac fotiek z podujatia si môžete pozrieť na našej Facebookovej stránke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »