štvrtok, 28 októbra

V Oáze o sociálnom poľnohospodárstve

Dňa 9. apríla sa opäť stretla Pracovná skupina pre sociálne poľnohospodárstvo na Slovensku už na svojom piatom zasadnutí od augusta 2017, kedy vznikla. Zasadnutie malo príchuť výnimočnosti z dôvodu, že prvý krát zasadla priamo na mieste praktickej realizácie sociálneho poľnohospodárstva v neziskovej organizácii Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach, spestreného dobrým obedom na privítanie a exkurziou po areály. Pred samotným zasadnutím účastníkov previedli po areáli, skleníkoch, miestach každodenného žitia klientov riaditeľ , pán farár Mgr. Peter Gombita a pani Marta Tóthová, ktorá tu má oblasť poľnohospodárstva na starosti. Aj z fotografií je vidieť, že exkurzia to bola zaujímavá. Nezisková organizácia Oáza – nádej pre nový život vznikla ako snaha pomôcť ľuďom, ktorí spadli až na samé dno. Sú to ľudia bez peňazí, bez domova, priateľov a často aj bez rodiny. Títo ľudia sem prichádzajú z rôznych strán – na odporúčanie polície, iných ľudí, ktorí o ich bezdomovectve vedia, niekedy prídu aj sami, ale často ich doslova zbierajú z ulíc, z parkov, spred kostolov, spopod mostov a podobne. Ich počet sa pohybuje okolo čísla 250. Tým, že sa klienti postupne podieľajú na spoločnom živote Oázy, sa vlastne posúvajú ďalej a vyššie aj vo svojom živote.  Vytvárajú tu pre nich akýsi “trenažér” skutočného pracovného života. Pestujú si zeleninu, chovajú hydinu a dobytok. Mnohí klienti sa znova učia pracovať a aj niesť zodpovednosť za zverenú prácu. Niektorí pracujú v lese, kde vďaka možnosti čistiť lesy zásobujú celú Oázu drevom na kúrenie. Kosia lúky kvôli senu pre dobytok. Tí z nich, ktorí sa “chytili” príležitosti pracovať a tým byť nielen užitoční pre celok ale hlavne samých pre seba, sa postupne menia. Vidieť to na ich správaní, zodpovednosti, čistotnosti, starostlivosti o svoje záležitosti. Ich vnútorný posun sa prejavuje aj navonok. Dostávajú viac príležitostí rozhodovať o záležitostiach v Oáze, viac pracovných príležitostí za finančnú odmenu a tiež sú posúvaní aj v ich ubytovaní. Niekoľkí z klientov sa už dokonca zaradili medzi pracovníkov Oázy a sú v stálom pracovnom pomere.

Zasadnutia sa ako hostia zúčastnili zástupcovia Košického samosprávneho kraja a Regionálneho centra sociálnej ekonomiky v Košiciach, čím sa zahájila tradícia pravidelne prizývať na zasadnutia zástupcov inštitúcií v mieste konania, ktoré môžu byť nápomocné pri rozvoji sociálneho poľnohospodárstva. Okrem pravidelných bodov zasadnutí bol na stretnutí odprezentovaný pilotný projekt zahrňujúci doterajšie výstupy Pracovnej skupiny a najpotrebnejšie aktivity pre zahájenie systematického rozvoja sociálneho poľnohospodárstva na Slovensku. V druhej prezentácii bol prítomným odprezentovaný  mechanizmus Európskych inovačných partnerstiev a podpory činnosti operačných skupín EIP, v rámci ktorých sa Pracovná skupina môže uchádzať o podporu svojej činnosti. Stretnutie sa ukončilo plodnou diskusiou medzi zúčastnenými, ktorá prítomných ešte viac posilnila v presvedčení o potrebe a prínosoch rozvoja sociálneho poľnohospodárstva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.