Víkend otvorených parkov a záhrad 2023

Tento rok sa koná jubilejný už XV. ročník podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad, ktorého cieľom je priblížiť krásu ako aj šíriť myšlienky aktívnej ochrany a kvalitnej údržby našich parkov a záhrad! V dňoch 2.-4.júna 2023 budete mať jedinečnú príležitosť navštíviť viac ako 110 verejných i súkromných parkov a záhrad z územia celého Slovenska.

Myšlienka otvárania parkov a záhrad a sprístupňovania ich hodnôt verejnosti sa realizuje vo viacerých krajinách na svete. Od roku 2018 sa na podnet Rady Európy začali organizátori podujatí, ktorých cieľom je prezentovať hodnoty parkov a záhrad spájať pod hlavičkou spoločnej európskej iniciatívy „Rendez-vous aux jardins“, ktorého hlavným koordinátorom je Ministerstvo kultúry Francúzskej republiky.

Podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad je súčasťou tejto medzinárodnej iniciatívy prezentujúce slovenské parky a záhrady ako dôležitú súčasť zeleného dedičstva Európy. Pre každý ročník sa vyberá spoločná európska téma. Pre tento rok bola zvolená téma s názvom „Melódie záhrad“, ktorá evokuje najmä zvuk prostredie záhrad: spev vtákov, reč zvierat (krákanie, bzučanie,…), šumenie vôd, vetra alebo rastlín. Hudba bola vždy dôležitou súčasťou spoločenského a kultúrneho života v mnohých parkoch a záhradách. Už v minulosti boli krása a život v záhradách častou inšpiráciou pre hudobných skladateľov a iných umelcov, preto by sme chceli aj dnes do nich vrátiť hudobné vystúpenia, koncerty pod korunami stromov a iné hudobné predstavenia.


 

Pri tejto príležitosti vás pozývame do našich dvoch priestorov, ktoré spravujeme, kde budú prebiehať sprievodné akcie. V sobotu 3.6. to bude v komunitnej záhrade “Rožňavská zelená terasa” a v nedeľu 4.6. v Environmentálnom vzdelávacom areáli pri DSS Jasanima.

Program:

3. 6. 2023 v komunitnej záhrade “Rožňavská zelená terasa” 10:00 – 15:00

10:00 HUDOBNÝ PROGRAM
Príďte si vypočuť neobyčajný hudobný koncert v podaní hudobného dua Dušan Zatroch DiS. art. a Tibor Rusnák. Započúvajte sa do hudobného umenia Paliho Chomu a skupina KODAMA HANDS nás prenesú do rozprávkového sveta.
11:00 DOMOV DO PRÍRODY
Ak Vás láka prírodná cesta, môžete si prísť vypočuť prednášku o moci byliniek a prírodnín využiteľných práve v tomto ročnom období (prírodné repelenty, hojivé krémiky) od Moniky z ,,Monikinej chyžky”, ktorá tvorí voňavú prírodnú kozmetiku, liečivé sirupy a v neposlednom rade tinktúry, čo si budete môcť u nej i zakúpiť, ale aj namiešať na workshope.
KOMENTOVANÁ PREHLIADKA (počas trvania celého podujatia)
Celé podujatie bude sprevádzané komentovanou prehliadkou komunitnej záhrady.
TVORIVÉ VŠELIČO (počas trvania celého podujatia)
Z podujatia si budete môcť odniesť aj vlastnoručne vyrobené výrobky, ktoré si vytvoria v tvorivých dielničkách a to zvonkohru a drevený talizman. A ekologický obal na potraviny( obal z včelieho vosku) s Buček včelie kráľovstvo.
PREDAJNÉ STÁNKY
Počas celého podujatia sa môžete potešiť kúpou výrobkov zo stánkov s eko a trvalo udržateľnými produktami – mydielka, vône, prírodná kozmetika, šperky, všeličo od včielok a výrobky z makrame.
Sprievodná akcia
Výstava fotografií Druživa, o.z. a obrazov zo ZUŠ Rožňava a ZUŠ Fantázia Svit.


4.6.2023 v Environmentálnom vzdelávacom areáli pri DSS Jasanima 10:00 – 14:00
(Vstup do areálu je cez bránu pod hvezdárňou alebo cez bránu na pravej strane DSS Jasanima)

Tento deň sa bude niesť v duchu terapií a to muzikoterapie a arteterapie – ART JAM
Vzdelávacie centrum Včielka si pre hostí pripravilo edukačný program o živote včiel.
Budete si tu môcť vytvoriť aj plstený prívesok.
Počas akcie bude prebiehať komentovaná prehliadka areálu.
V areáli sa nachádzajú aj stádo Rožňavských ovečiek a včelie úle, ktoré budú taktiež k nahliadnutiu.
Sprievodná akcia
Výstava fotografií Druživa, o.z. a obrazov ZUŠ Rožňava a ZUŠ Fantázia Svit.

Toto podujatie je finančne podporené mestom Rožňava.

 

Poďte s nami do záhrady! – súťaž pre všetkých…

Pravidlá súťaže: Počas podujatia VOPZ 2023 navštívte minimálne ľubovoľné parky a záhrady, odfoťte sa v týchto navštívených lokalitách a 3 fotky nám spolu s vyplnenou kartou účastníka (ktorú nájdete nižšie v texte), kde uvediete názov navštívených lokalít a kontakt na Vás pošlite najneskôr do 10.6.2023 na adresu nt@nt.sk 

Piatich z Vás odmeníme tričkom s nápisom Priateľ parkov a záhrad a získaním ročného členstva v našej organizácii National Trust o.z. https://www.nt.sk/sk/chcem-sa-zapojit/31-clen-national-trustu-o-z

Mená výhercov uverejníme na stránke www.vopz.sk 15.6.2023

NA STIAHNUTIE:

Karta účastníka vo formáte pdf  Karta ucastnika_A4_VOPZ_2023.pdf

Karta účastníka vo formáte word Karta ucastnika_VOPZ_2023.docx

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »