V rámci projektu krajín V4 „Social Integration in Green“ sme sa stretli v Maďarsku

V dňoch 13.-16. júla sa v maďarskej obci Bercel stretli zástupcovia krajín Višegrádskej štvorky na prvom pracovnom stretnutí v rámci projektu „Social Integration in Green“. Partnerskými organizáciami z jednotlivých krajín sú: AREA viva, z.s., WWOOF Magyarország Nonprofit Kft., Občianske združenie Druživa a Kujawsko-Pomorski Osrodek Dozadztwa Rolniczego.
  Každý zástupca zoznámil prítomných so súčasným stavom sociálneho poľnohospodárstva vo svojej krajine a spoločne sme sa inšpirovali a hľadali cesty, ako ho ďalej rozvíjať. Zdá sa, že v oblasti viac napredujú Česko a Poľsko, menej sú myšlienky sociálneho poľnohospodárstva rozšírené v Maďarsku a na Slovensku. V Česku sa už niekoľko rokov darí realizovať aktivity pre rozvoj sociálneho poľnohospodárstva v podobe sieťovania, vzdelávania, spolupráce s Ministerstvom pôdohospodárstva a nastavovaním systémovej podpory. V Poľsku prebieha pilotný projekt podporujúci 15 farmárov, ktorí denne ponúkajú na svojich farmách pracovno-terapeutické služby pre 5 – 8 klientov s rôznymi zdravotnými postihnutiami. Prebieha to tak, že farmár dovezie na svoju farmu klientov, ktorí sú väčšinou izolovaní od okolitého sveta a tam ich zapája do denného režimu na farme. Stretnutia sa zúčastnil aj zapojený farmár z farmy Toskania Kociewska, ktorý nám priebeh projektu popísal a vyjadril s ním maximálnu spokojnosť. Farmár je pri zahájení do projektu preškolený, dostáva pravidelnú supervíznu pomoc psychológa a je i finančne ohodnotený. Klient dostane túto službu zdarma a súčasne sa pravidelne dostáva do spoločnosti. V súčasnosti sa v Poľsku snažia o nastavenie pravidiel, aby projekt mohol fungovať bez závislosti na dotáciách z EU, samostatne a udržateľne. V Maďarku zatiaľ v rámci sociálneho poľnohospodárstva existujú len drobnejšie iniciatívy neziskových organizácií a vzdelávacích inštitúcií. Situáciu na Slovensku popisuje náš dávnejší článok.
Okrem prezentácii informácií, prvých videí a dlhých diskusií obsahoval program stretnutia aj praktickú časť. Spoločne s členmi miestnej komunity ľudí, ktorých prestal baviť mestský život v Budapešti a chcú žiť na vidieku a živiť sa poľnohospodárstvom, prebehol workshop o pestovaní húb.
Všetci účastníci sme sa zhodli, že sociálne poľnohospodárstvo má veľký potenciál prispieť k rozvoju vidieka a skvalitneniu života jeho obyvateľov, ako aj skvalitniť život ťažko zamestnateľných ľudí, či terapeuticky podporiť ľudí, ktorí to potrebujú. Ďalšie stretnutie projektu prebehne v auguste v Čechách na farme vo Valči a následne na Výstave „Země živitelka“ v Českých Budějoviciach, kde prebehne otvorená diskusia na tému sociálneho poľnohospodárstva a ďalších alternatívach pre vidiek.

Ďalšie fotky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.